Погрижете се за оралното здраве на вашето дете, за да предпазите зъбите от разрушение (кавитация), които след себе си водят до развитие на кариес.
Зъбната кавитация може да причини:
Зъбната кавитация е едно от най-разпространените заболявания в детска възраст. Повече от половината деца на възраст между 2 и 11 години са имали кариес на своите временни зъби. Бактерия, намираща се в устната кухина използва захарите, съдържащи се в храната, като по този начин се предизвиква зъбна кавитация. Консумирането на храни и напитки, съдържащи много захари, поставя детето ви в риск от развитие на зъбен кариес. Временните детски зъби са от особено значение, защото те запазват място за постоянните зъби.
След като се появи първото зъбче в устата на детето ви, започнете да почиствате с мека четка, марля или специални кърпички, предназначени за почистване на устната кухина. Почиствайте основно след хранене, особено преди вечерния сън.
Около 4-5 годишна възраст, децата могат да бъдат приучени, самостоятелно да почистват зъбите си. Уверете се, че децата мият старателно всички зъби и не позволявайте да поставят паста, повече от големината на грахово зърно. Напомняйте им да не поглъщат пастата.
Оставете детето само да избере своята четка за зъби в любим цвят или с герой от детско филмче. Можете да направите карта, в която детето да отбелязва кога е измило зъбите си или да залепва вътре лепенки.
Флуоридът е минерал, който предпазва зъбите от кавитация. Ето няколко начина да разберете, дали детето ви приема достатъчна доза.
Както липсата на флуорид,така и приемането му в голямо количество, може да увреди зъбите на детето ви. При прием на по-голямо от допустимото количество е възможно детето ви да има по постоянните си зъби бели петна, а в по-тежки случаи да се достигне и до зъбна флуороза.
„Първата визита на първия рожден ден“. Хубаво е вашето дете да посети дентален лекар, да опознае обстановката. Ранната профилактика може да помогне на детето ви да притежава добро орално здраве и красива усмивка.
С най-голяма значение е превенцията на денталните заболявания. Проблемите със зъбите наистина могат да започнат в най-ранна детска възраст. От голяма важност е кариесът на ранното детство (известно като „baby bottle tooth decay”). Когато храненето на децата е предимно от млечни продукти, предлагани с биберон, прорастващите зъби в този момент са в голям риск от развитие на кариес. Ранната дентална визита ще спомогне за превенцията на заболяването, защото децата със здрави зъби, дъвчат по-добре и се усмихват по-често. Научете вашето дете още от началото на добри стоматологични навици.
Трябва постепенно да се намалява кърменето след изникването на зъбите, като се замества с друга храна, подходяща за възрастта. Категорично не се препоръчва заспиването на детето с шише с мляко или плодов сок. Последните трябва да се предлагат само в чаша по време на хранене или закуска.
Децата трябва да бъдат отказани от този начин на хранене между 12-14 месечна възраст.
Смученето на палеца е нормално за бебета. Много от тях престават да го правят до 2 годишна възраст. Смученето на палеца води до изкривяване на зъбите и зъбно-челюстни деформации. Ако този вреден навик продължи и след 3 годишна възраст е редно да се направи професионален преглед при ортодонт и заедно да се обсъдят начините за справяне с проблема.
От 6 месечна възраст до 3 години, детето ви ще има чувствителни венци в периодите, когато зъбите са в растеж. Много от родителите използват с усепех чесалки за зъби, охладени пръстени или дентални кремове, които се втриват в болезненото място. Тези метози облекчават симптомите, при нужда се използнат и обезболяващи средства,след консултация с педиатър или дентален лекар.
Подготви д-р Лилия Соколова, дентална клиника "Манев"
Използвана литература: National health information center 02.2011, American Academy of Pediatric Dentistry
Всички права запазени | ©tm-studio | 2024