Младите шофьори, които страдат от депресия или висока тревожност са склонни да поемат рискове по пътя, според проучване проведено от Queensland University of Technology. Резултати са били публикувани в списание Injury Prevention.
От общо 760 шофьори, участвали в изследването, при 8,5% са били открити депресия или тревожност и рисково поведение при каране на кола. По-голямата корелация между измерваните фактори е била установена при жените. При 9,5% от тях е бил регистриран психически дистрес, за разлика от мъжете, които са достигнали едва 6,7%.
“Наличието на депресия, висока тревожност и други форми на дистрес отдавна се свързват с рисковото поведение на юношите, което включва безразборен секс, пристрастяване към наркотици, алкохол, цигари. Целта на новото проучване е да провери дали тази зависимост е типична и за младите шофьори, тъй като рисковото им поведение при шофиране води до увеличаване на катастрофите по пътя.”, казва B. Scott-Parker, ръководител на изследването.
Били са отчетени фактори като скорост на шофиране, закопчаване на предпазните колани, използване на мобилните телефони по време на път и др.
На участниците в проучването е бил направен скрийнинг от лекари и психолози. Идентифицирането на рисковите лица позволява да се вземат специални мерки, които да подобрят психичото им здраве и съответно поведението им по време на път.
Източник: Queensland University of Technology
Всички права запазени | ©tm-studio | 2024